Proč jsme byli ve Vietnamu (Why We´re in Vietnam)

ze sbírky Srdce v Atlantidě

!!! OBSAHUJE SPOILER !!!

John Sullivan prožívá své osobní peklo. Obklíčen vzpomínkami na válku ve Vietnamu, prochází životem, až se posléze stává středně úspěšným prodavačem aut. Jenže nikdy už nedokáže setřást obraz staré ženy, která byla během války zavražděna.

Dva veteráni, John Sullivan, přítel Bobbyho Garfielda z dětství a muž jménem Dieffenbaker se sejdou na pohřbu kamaráda z války ve Vietnamu. Při rozhovoru se jim oběma znovu vybaví incident, který téměř vyústil do masakru typu My Lai: příliš velké úsilí o záchranu amerických vojáků z havarovaného vrtulníku vyústí v akt nesmyslné pomsty. Další z účastníků války, Ronnie Malenfant, kterého poznal Bobby Garfield na koleji a který zavedl zběsilou karetní hru Srdce, jež negativně ovlivnila myšlení spousty kamarádů a dalších studentů, slibuje vypálit vesnici v Dong Ha jako poselství pro nepřítele. Když začne bodat ženu svým bajonetem, Dieffenbaker spolu s dalším vojákem stojícím poblíž Malenfanta, ženu zastřelí, aby předešli hrozícímu šílenému masakru. Později je Sullivan vážně zraněn. Když je zbaven služby a nemusí se do Vietnamu už vrátit, neustále je sužován vzpomínkami na tu starou ženu (které říká "mama-san"), která byla několikrát pobodaná Malenfantem. Noční můra provázená halucinacemi, v nichž zavražděná žena s ním sedí v helikoptéře, snad trvá věčně.

Opravdovým tématem rozhovoru mezi Sullivanem a mladým Dieffenbakerem je rostoucí vzájemné pochopení, že různí lidé z jejich mládí (kromě Carol) se zaprodali době, materialismu a marnosti. Počátkem devadesátých let je Stokely Jones aktivním advokátem, který působí, že miluje být v televizi více než řešení právních kauz a jejich obětí. Vždy byl středem pozornosti, tolik to miloval a vlastně se nezměnil. Malenfant se mezitím stal náboženským guru po zkušenostech s anonymními alkoholiky. I on vlastně zůstal u stejného. Zase ovládá masu lidí a proniká do temnoty lidských duší. Zdá se tak, že základní životní modely stanovené v mládí stále platí: Stokely stále bojuje za spravedlnost, zatímco neochvějně odmítá pomoc při jeho postižení. Malenfant je stále tentýž člověk, který nikdy nelitoval ničeho, co spáchal, stejně tak jako nelituje své role při masakru v Dong Ha.

Během jízdy z pohřbu domů uvízne Sullivan v dopravní zácpě. Noční můra se opět vrací. Z oblohy začnou padat věci: bezdrátové telefony, klavír, zařízení a dlouhý žlutý kabát,  stejný, jaký nosili "ničemní muži". Před něj pak spadne ještě jeden předmět a když ho zvedne, zjistí, že drží Alvinovu baseballovou tmavou rukavici Bobbyho Garfielda. Objevuje se u něj znovu mama-san, jasně zářící a poprvé promluví. Ujišťuje ho, že ho ohlídá. Náhle se ocitne zpět v autě. Všechny předměty, které spadly z oblohy, jsou pryč, kromě rukavice, kterou Sullivan nosí na ruce. Sullivan je velmi unavený a zavře oči...

Zajímavosti

I tato povídka má hlavní postavy propojené s ostatními povídkami. John Sullivan jako kamarád Carol a Bobbyho Garfielda z první povídky (Ničemní muži ve žlutých pláštích), Ronnie Malenfant jako spolustudent z druhé povídky (Srdce v Atlantidě).

Povídce byla v r. 1999 udělena předběžná nominace na cenu Horror Writers Association – Bram Stoker Award (kat. za vynikající přínos v žánru – Long Fiction).

Názor redakce

O chlup lepší než předchozí povídka Slepý Willie,  ale jen o vlásek. Americké čtenáře, zvláště ty, kteří zažili válku ve Vietnamu příběh Sullyho asi osloví o hodně víc než nás tady v Čechách. Problém vyrovnání se s hrůzami, které tam američtí vojáci viděli, je psychothriller sám o sobě. Ale není moc pochopitelný pro někoho, kdo o tom mnoho neví a už vůbec ne pro toho, kdo to nezažil. King, jako skvělý psycholog, se v téhle povídce vyrovnal s tehdejší náladou 60tých let odbojů proti vietnamské válce po svém. S úctou a bravurně, a pro americké publikum. Sorry, Kingu, nezanechalo to ve mně moc vzpomínek.  

Svědomí (úryvek)

Carol výprodejová asi nebyla. Carol a její přátelé, a co ti studenti chemie, které zabili svou bombou? Byl to omyl, o tom jsem přesvědčen z celého srdce - Carol Gerberová, kterou jsem znal, by neztrácela čas s ideou, že zdrojem vší moci je hlaveň pistole. Ta Carol, kterou jsem znal, by pochopila, že je to jenom další posraná verze výroku, že tu vesnici musíme zničit, abychom ji zachránili. Ale myslíte, že příbuzní těch dětí se zajímali o to, jestli to byla chyba, že bomba nevybuchla, promiňte? Myslíte, že otázka, kdo se prodává a kdo ne, má význam pro lidi, kteří musejí sbírat ty střepy a nějak jít dál? Srdce se mohou zlomit. Ano. Srdce se mohou zlomit. Někdy si myslím, že by bylo lepší, kdybychom zemřeli, když se srdce zlomí, ale my neumřeme.

Hlavní postavy

 John Sully Sulivan  veterán vietnamské války, kamarád Bobbyho
 Bobby Garfield  Sullyho kamarád z dětství, zmíněný
 Dieffenbaker  kamarád Sullyho, veterán vietnamské války
 Ronnie Malenfant  veterán vietnamské války,  vrah vietnamské ženy
 Mama-san  zavražděná vietnamská žena